Fríský kůň
-
Fríský kůň patří mezi nejstarší evropská plemena koně. Soudí se, že jeho počátek je třeba hledat v době před 3000 lety. Je to původní severoevropské plemeno, blízké koni armonickému. Pochvalné zprávy nám o něm zanechali již staří Římané,chválili jeho výkonnost.
Své jméno dostal podle nizozemského Fríska.
Původní frís byl ovšem dost nevzhledný chladnokrevník, věhlas získal po zušlechtění orientální krví. Značně byl ovlivněn hlavně andalusany v době španělské okupace Holandska ( kolem 16-17 století ). Původně pracovní, pak rytířský kůň se postupně změnil na reprezentačního karosiéra i když byl dost temperamentní a pohyblivý i pod sedlem. Vyvážel se do celé Evropy a ovlivňoval mnohá plemena. Spolehlivě předává svou černou barvu.
Tento kůň je pro svůj vzhled nazýván černou perlou a ovlivnil i chladnokrevného Shirského koně
- Barva: pouze černá (povoleny jsou jen jednotlivé bílé chlupy, nikdy nesmí jít o ucelený bílý odznak, nesmí být odznaky na nohách)
- Výška v kohoutku: 150-160 cm
- Exteriér: ušlechtilá delší hlava, malé uši, výrazné oči, vysoko nasazený mohutný krk, oblý kohoutek, strmý sklon zádě, silné krátké zadní nohy, tělo je válcovité, kopyta nižší. Typickým znakem je hustá dlouhá černá vlnitá hříva a stejně hustý ohon až na zem. Hříbata se rodí s vlnitou srstí, připomínající persián.
- Povaha: povahově naprosto jedineční, jsou to koně inteligentní, klidní, mírní, přátelští, nelekaví a hraví. Dospívají poněkud později, až mezi 4.-5. rokem
Víte, že... fríští koně jsou z různých důvodu náchylní na defekty a choroby kloubů?
Příčinou může být i to, že v Holandsku mnozí chovatelé pouští koně do výběhu pouze v noci, aby koním nezesvětlovala od slunce hříva a srst, což může mít vliv i na problematiku kloubů. Roentgen v NL stojí cca 500 EUR, mnozí, kteří tam koně kupují pro obchod, nedají kvůli takto vysoké ceně roentgenové vyšetření udělat. Pokud nákup kvalitního koně plánujete, doporučujeme do takového vyšetření investovat. Vzhledem k celkové ceně je tato částka minimální a předejdete si zbytečnému zklamání.
Víte, že ...tělesná teplota koně je mezi 37-38°C?
Pokud teplota přesáhne 38°C, je něco v nepořádku. Teplotu koně měříme nejlépe digitálním teploměrem v řitním otvoru koníka. Všímáme si i změn chování. Někdy je kůň více či méně apatický, má skleslou hlavu, případně se potí, při bolestech se může válet nebo se projevovat jinými, nezvyklými pohyby ( kývání apod.) Teplotu nepodceňujeme a zavoláme ihned veterináře.
Roztomilé.. :)
Ten je ale hezký, že?
Já říkám, KUK.. :P
Komentáře
Přehled komentářů
Te kone su take pekne ..........kolko dy stal jedem finsky kon
Hfhdhs
(Sona, 30. 3. 2017 11:33)